Aşırı Alışveriş Yapmaktan Korunmak İçin Öneriler

9 Kasım 2020 Pazartesi

Özellikle kadınlar söz konusu alışveriş olunca içindeki canavarı bir türlü durduramayan. Peki alışveriş ve doğru şekilde yapmak, aşırı alışveriş yapmaktan kaçınmak için ne yapmak gerekiyor? Bugün sizler için bütçenizi zorlamadan alışveriş yapma önerileri hazırladık. Alışveriş yapmaktan korunmak için öneriler yazımızda…

Alışveriş söz konusu olduğunda genellikle kadınlar kendini durduramıyor ihtiyacı olsa da olmasa da birçok parçayı almaya yöneliyor. Peki bu alışveriş ve tüketim çılgınlığı nasıl bitecek? eğer siz de alışveriş yaparken kendinize engel olamıyor ve önünüze gelen her şeyi almak istiyorsanız bunun önüne geçebilmek için harika öneriler hazırladık. Fazla alışveriş yapmaya doğru demek istiyorsanız yazımızda size yaptığımız tavsiyelere mutlaka kulak verin.

Kredi Kartı Değil Nakit Kullanın

Malum kredi kartları biraz başımıza bela. Çünkü elimizden hiçbir para olmadığı için kredi kartı kullanırken sanki hiç para harcamıyor olmuş gibi düşünüyoruz ve aklımıza geldiği gibi alışveriş yapmaya devam ediyoruz. Tabii ki bu durumda harcadığımız miktarın farkında olmadığımız için nakit paraya oranla daha az endişe duymaya başlıyoruz. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durum çünkü nakit para cüzdandan çıkarken alışveriş yapma isteği duyulan bölgeler uyarılıyor ve etkileniyor bu durumda da alışveriş yapma isteği azalıyor. Eğer siz de alışveriş yapmaya başladıktan sonra içimizdeki canavarı durduramayanlar arasında yer alıyorsanız bir defa da olsa nakit alışveriş yapmayı deneyin.

Mutlaka Alışveriş Stratejiniz Olsun

Genellikle size daha az alışveriş yapmak için liste hazırlamamız tavsiye edilir. Ancak bu listeyi yapmak bile en az 2 saat zamanınızı alacağı için bunun yerine kendiniz için bir alışveriş stratejisi belirlemek daha doğru olacaktır. Yani kafanızda kombin oluşturun ve neye ihtiyacınız olduğunu bu şekilde belirleyin böylelikle daha az alışveriş yapmış olacaksınız. Ayrıca bu sayede doğru parçalara odaklanma imkanı da bulabilirsiniz. Hatta ölümsüz parçalar alarak tek bir parça ile birçok kombin yapma olanağınız da var.

Uzun Alışveriş Yapmayın

Uzmanlara göre insanların bir konuda karar alması sadece 2,5 saniye sürüyor. O halde uzun alışveriş turları yapmak yerine daha aralıklarla kısa süreli şekilde mağazalarda bulunmak faydalı olacaktır. Eğer bir şeyi beğendiyseniz ve içinizden mutlaka onu almak geliyorsa mağazadan dışarı çıkın bir kahve için ve daha sonrasında hala o almak istediğiniz parçaya istiyor musunuz onu düşünün.

Tek Başınıza Alışveriş Yapın

Kadınlar birçok konuda olduğu gibi alışveriş konusunda da yalnız olmayı pek sevmezler. Evet arkadaşlarınızla beraber alışverişe çıkmak son derece keyiflidir ama kendi beğenmediğiniz bir elbise olduğunda bile arkadaşlarınızın ona olumlu yorum yapması sizi mutlaka etkileyecektir. Sırf başkalarının çok beğendiğini söylediği için aldığınız o elbiseden daha sonra pişman olabileceğinizi unutmayın.

Renklerin Size Etkilemesine İzin Vermeyin

Birçok kişi renkli giyinmeyi sevmediği halde gardırobunun kapağını açtığı zaman karşısında çok sayıda renkli kıyafet görür. Yani bu renklerin cazibesine kapılıp gitmek oluyor bir anlamda. Kısacası özellikle bahar ve yaz aylarında eğer renkli giyinmeyi sevmiyorsanız bunun sizi etkilemesine izin vermeniz gerekiyor. Hiç giymeyeceğiniz parçaları alıp gardırobunuzda yer vermek yerine gerçekten ihtiyacınız olan parçalara ve renkleri odaklanmamız gerekir.

Sevgilinizle ya da Eşinizle Alışverişe Çıkmayın

Erkekler alışveriş konusunda kadınlara göre daha hızlıdır ve kesinlikle uzun uzun alışveriş yapmayı sevmezler. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz de alışverişe çıkarsanız kapıda sizi bekleyen biri olduğunu düşünerek sürekli aceleci davranır ihtiyacınız olmayan ürünlere yönelebilirsiniz. Alışverişten zevk almayan birisi ile alışverişe çıkmak kelimenin tam anlamıyla fiyasko olacaktır. O yüzden kimsenin sizi etkilemesine ve baskı yapmasına izin vermeyin alışverişe giderken asla sevgiliniz ya da eşinizi götürmeyin.

Değerlendirme yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. *