Kışlık Montları Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

9 Kasım 2020 Pazartesi

Sonbahar geldi ve yavaş yavaş artık kış aylarına doğru geri sayım başladı. Kışlık montlar da kaldırıldıkları yerden çıkmaya hazırlanıyor. Peki kış biter bitmez kaldırdığınız işarete, temizlemeye bile gerek duymadığınız kışlık montlar nasıl temizlenir? kış boyunca yağmur ve çamurun izlerini taşıyan, yeniden ihtiyacımız olduğunda hatırlanan kışlık montları temizlemek için harika bir rehber hazırladık…

Kış boyu sizi sıcacık tutan, ama bahar geldiğinde hemen unuttuğumuz kışlık montları mı yeniden yerlerinden çıkma zamanı geldi. Özellikle kışlık montları evde temizlemek bakımını yapmak bir o kadar zor ama tabii ki bunun püf noktaları da var. Model açısından kumaş türü açısından farklı şekilde temizlenen kışlık montlar ile ilgili merak ettiğiniz bütün temizleme püf noktalarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Kaşe Kabanların Temizliği

Kışlık montlar da en hassas kumaşlar aslında kaşe kabanlardır. Özellikle çamaşır makinesinde kaşe kabanları yıkamayı düşünüyorsanız kesinlikle 30 dereceden daha fazla sıcaklıklarda yıkamamanızı tavsiye ediyoruz. Elbette kaşe kabanlar için en doğru temizleme yöntemi kuru temizlemeye vermek ancak buna imkan yoksa ve evde temizlemeyi düşünüyorsanız soğuk suda çamaşır makinesinde 30 derecede rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde kaşe kabanları yıkarken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise elde yıkama ayarında sıktırmak olmalıdır. Ayrıca tüylenmeyi önlemek istiyorsanız çamaşır filesinin içerisine kaşe kabanı yerleştirerek de yıkayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Kaban ve Mont Temizliği

Kaz tüyünden üretilmiş kaban ve montları temizlerken mutlaka ters çevirmeye ve bütün fermuarlı kapatmaya özen göstermelisiniz. Çamaşır makinesinde hassas ayarda soğuk suda ve 30 derecede rahatlıkla yıkayabilirsiniz montların yanında ağır birkaç kıyafet de kullanırsanız daha rahat temizleyebilirsiniz. Ayrıca başka kıyafetlerin dolması çamaşır makinesini dengede tutar ve montun tek başına yıkanıp zarar görmesinin önüne geçer.

Şişme Montlar Nasıl Yıkanır?

Şişme mont temizliği aslında diğeri kumaş türlerine göre çok daha zor. Çünkü bu montların içerisinde elyaf ya da kuş tüyü bulunur ev tipi deterjanlarla montları yıkamak içerideki malzemeye zarar verebilir. Bu nedenle şişme montları çamaşır makinesinde yıkamaya karar verdiyseniz özellikle toz deterjan kullanmaktan uzak durmalı sıvı deterjan tercih etmelisiniz. Şişme montu makineye atarken mutlaka deterjan gözünün temiz olduğundan emin olun ardından sıvı deterjan koyarak 30 derecede montu yıkayın. Eğer imkanınız varsa şişme ceketler için tasarlanmış temizleyiciler kullanmak şişme montları yıkamak için en doğru yöntem olacaktır. Kesinlikle merdaneli olan çamaşır makinelerinde şişme mont temizliği yapmayın çünkü bu makinelerin sistemi monte zarar verecektir.

Evinizde otomatik çamaşır makinesi bulunmuyorsa mutlaka kuru temizlemeye temizletin. Ayrıca şişme montları kuruturken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Normal atarak şişme montları kurutmak doğru değildir bu nedenle düşük ısıda kurutma makinelerinde kurutmayı ya da doğrudan bir yatarken o kanepenin üzerine koyarak kurutulmalıdır. Normal asarak kurutmaya çalışmanız durumunda montun içerisinde bulunan elyaf ya da kuş tüyü bir araya toplanabilir daha sonra bunu düzeltmek mümkün olmaz.

Deri Mont ve Kaban Temizliği

Deri mont ve kabanlarda iki ayrı durum söz konusu. Eğer suni deri tercih ediyorsanız çamaşır makinesinin en düşük ayarında ya da soğuk ayarında 30 derecede yıkayabilirsiniz. Ancak deterjan kullanımına dikkat etmeli mutlaka tercihinizi sıvı deterjanlardan yana yapmalısınız. Gerçek derileri ise çamaşır makinesinde yıkamak mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka kuru temizlemeye ya da deri temizliği yapan yerlere vermelisiniz.

Kaşmir Kaban ve Montlar Nasıl Temizlenir?

Kaban ve mont üretiminde kullanılan diğer bir malzeme ise kaşmir. Paşa ile büyük benzerlikler taşıyan bu malzemenin temizliği ile yine kaşe montlar gibi oluyor yani çamaşır makinesinin düşük ayarında temizlemek ya da kuru temizlemeye vermek mümkün oluyor.

Değerlendirme yapın

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. *